Kolejne spotkanie z młodzieżą z Heide

20.08.2018

W dniach 30.0 -08.06.2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowe nr 5 wyjechali na kolejne spotkanie z młodzieżą z Heide.  Ze szkołą partneską Friedrich Elvers Schule –Forderszentrum Heide  Europaschule współpraca kwitnie już 3 lata. Spotkanie młodych Polaków i Niemców odbyło się dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Polsko-Niemieckiej  Współpracy Młodzieży.

Młodzież przez 7 dni realizowała wspólne bardzo ciekawy program.. Uczniowie zwiedzali wiele pięknych miejsc, odwiedzili Klimahas w Bremenhaven, popłynęli na wyspę morza północnego- Heillig Hooge. Mieli okazję odbyć Wattwanderung ( pieszą wycieczkę po morzu Wattowym ) w Parku Narodowym Schelzwig- Holstein wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gościnnie wzięliśmy dział  wraz z 2500 innymi uczniami szkół niemieckich  w teście sprawności fizycznej  na plaży w ST. Peter Ording. Wspólne warsztaty malowania ceramiki pokazały że wszyscy możemy stworzyć coś pięknego. Na koniec odwiedziliśmy  miasto marcepana- Lubekę.  A w drodze powrotnej w Krausnick w okolicach Berlina odwiedziliśmy Tropical Island.
Nasze spotkanie było kolejną okazją budowania partnerstwa i poczucia europejskiej wspólnoty wśród młodzieży obu państw. Szczególne podziękowania dla opiekunów wymiany Pani Ewy Zawiszy i Ewy Teofilak.

Organizatorz  wymiany ;

Anna Szymańska-Grodzka