„ Zachować Pamięć”

Lunenburg  -Projekt Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży „ Zachować Pamięć”
                                             24.02.2019- 02.03.2019

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w dniach 24.02-02.03.2019r. mieli  możliwość realizować projekt  „ Zachować pamięć – program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”

w Miejscu Pamięci w Lunenburg wraz z młodzieżą szkoły partnerskiej z  Rendsburga koło Kiel.
W rozumieniu tego programu miejscami pamięci są te, które upamiętniają ofiary terroru hitlerowskiego i znajdują się na terenie byłych gett, więzień, ośrodków eutanazji, miejsc masowych zbrodni, obozów: pracy, koncentracyjnych i zagłady.

Projekt powstał przy wsparciu finansowym PNWM.

Trudne  relacje między Polską a Niemcami, a w szczególności te, które odnoszą się do  historii     II wojny światowej, często są tematem spotkań polsko-niemieckiej młodzieży. Wspólne poznawanie  i badanie przeszłości może, a nawet powinno być podstawą  do rozważań o teraźniejszości i przyszłości. Rozmowy młodych ludzi dotyczyły tematyki ksenofobii, wykluczenia, przemocy i  uprzedzeń, poszukiwali oni  odniesień do nich w swoim życiu i mogli przedyskutować możliwości reagowania na takiego rodzaju problemy społeczne. Projekt w ten sposób ma wpływ na  rozwój odwagi cywilnej i dojrzałości obywatelskiej jego uczestników. Uczniowie wzięli udział w 3-dniowych warsztatach których temat skupił się przede wszystkim na Prawach Człowieka- Prawach Dziecka w czasach II wojny światowej.

Nie zabrakło nam czasu na zwiedzanie. Sam Lunenburg to piękne- stare miasto ze średniowieczną starówką, Hamburg – drugie co do wielkości  miasto w Niemczech.

Oczywiście nawiązały się nowe przyjaźnie oraz sympatie pomiędzy uczestnikami wymiany i ciężko było nam się rozstać. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie J

Anna Szymańska-Grodzka