„ Zachować pamięć – program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”

24.04.2018

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w dniach 22-29.03.2018 r. mieli  możliwość realizować projekt  „ Zachować pamięć – program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży” w miejscu pamięci terroru hitlerowskiego w Dachau koło Monachium wraz z młodzieżą szkoły partnerskiej z Gemeinschaftschule z Heide.

W rozumieniu tego programu miejscami pamięci są te, które upamiętniają ofiary terroru hitlerowskiego i znajdują się na terenie byłych gett, więzień, ośrodków eutanazji, miejsc masowych zbrodni, obozów: pracy, koncentracyjnych i zagłady.
Projekt powstał przy wsparciu finansowym PNWM.

Trudne  relacje między Polską a Niemcami, a w szczególności te, które odnoszą się do  historii     II wojny światowej, często są tematem spotkań polsko-niemieckiej młodzieży. Wspólne poznawanie  i badanie przeszłości może, a nawet powinno być podstawą  do rozważań o teraźniejszości i przyszłości. Rozmowy młodych ludzi dotyczyły tematyki ksenofobii, wykluczenia, przemocy i  uprzedzeń, poszukiwali oni  odniesień do nich w swoim życiu i mogli przedyskutować możliwości reagowania na takiego rodzaju problemy społeczne. Projekt w ten sposób ma wpływ na  rozwój odwagi cywilnej i dojrzałości obywatelskiej jego uczestników.

Nie zabrakło nam czasu na zwiedzanie. Zobaczyliśmy zamek Neunschweinstein,  wjechaliśmy      na najwyższy  szczyt w Alpach Niemieckich- Zugspitz (2 962 m n.p.m.) . Niezapomnianym punktem wycieczki było Moanchium ze sławną w tym mieście BMW Welt Alianz Areną, gdzie każdy mógł usiąść na miejscu Roberta Lewandowskiego w szatni Bayernu Monachium i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
 Oczywiście nawiązały się nowe przyjaźnie oraz sympatie pomiędzy uczestnikami wymiany i ciężko było nam się rozstać. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się  już w maju 2018 r. w Heide.

Opiekunowie projektu:

Bożena Michalak i Anna Szymańska-Grodzka